Franchising ve Lisanslama

Franchising ve Lisanslama

Franchising ve Lisanslama : Başarı göstermiş işinizi daha da büyümek için genişletmeye yada kaldıraç hayata geçirmeye çalışırken, yaygın olarak kullanılan iki model franchising ve lisanslamadır. Yanlışlıkla birbirlerinin yerine kullanılabilseler de, iki ayrı kavramdır ve bu yazı, franchising ile lisans içinde karar vermenize destek olmak için farklılıklarını tartışacaktır.

Franchising

Bir franchising modelinde, şirketinizin bağımsız bir yeri olarak etkinlik göstermek için iş modelinizi ve işletme adınızı kullanma hakkını başka bir kişiye yada şirkete satıyorsunuz. Franchising ile öteki konumun fiili işlemleri üstünde hala büyük bir denetim sahibi olmuş olursunuz ve bir çok durumda bazı harcamaları sizinle paylaşmak zorunda bırakılırlar. Bu maliyetler, hala kendinizi yönettiğiniz sadece tüm franchise’ların faydalanabileceği bir tüm olarak işletmenin markalanması ve pazarlanması ile ilgili olabilir.

Franchise sahipleri çoğu zaman franchise alanlarına bölgesel haklar sunarak belirli bir alanı denetim etmelerine olanak tanır; bu da yeni franchise’ların mevcut bir franchise işine girememelerini sağlar. ABD’deki franchise örnekleri Burger King, Subway ve Chipotle’ı ihtiva eder.

Franchise menkul kıymet yasalarına doğal olarak bulunduğunu ve teknik olarak bir franchise düzenlemesi olan herhangi bir düzenlemenin (yasal olarak değişik şekilde anlatılmış olsa bile) bu yasaların altına gireceğini not etmek önemlidir. Geçmişte, şirketlerin lisans sözleşmeleri olarak etiketlenmiş anlaşmalar yaptıkları, sadece daha sonraları franchise oldukları kabul edilen örnekler vardı.

Lisanslama

Bir lisanslama modelinde fikri iyelik (IP), marka yada iş süreçlerinizi başka bir tarafa kullanma hakkını satıyorsunuz. Lisanslar, lisans sahibinin münhasır kullanımı için bir bölge yada pazar sağlama açısından engelleme getirmez. Ek olarak, IP’nizi yada markanızı kullanma hakkını sattıktan sonrasında lisans sahibi üstündeki kontrolü elinizde bulundurmazsınız; Lisanslı ürünlere örnek olarak Microsoft Office ve ürün satıcılarına markalarını kullanma lisansı veren spor takımları verilebilir.

Lisans düzenlemeleri standart sözleşmelere tabidir, bu yüzden bir franchising düzenlemesine gore daha azca yönetimsel yükler vardır.

Bayilik ve Lisanslama

İşletmeniz için hangi modelin işe yarayacağını göz önünde bulundururken, işinizin doğasını ve başkaları tarafınca kullanıldığında. IP yada markanız üstünde ne aşama kontrole ihtiyacınız bulunduğunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunu değerlendirirken, IP’nizi yada ürününüzü onaylamadığınız bir halde kullanan birinin. İşinizi etkileyip etkilemeyeceğini göz önünde bulundurmanız gerekir. Burger King benzer biçimde bir şirket için konumlar içinde sıkı denetim ve tutarlılık sağlanması önemlidir. Sadece yazılım satıyorsanız, kullananların kullanımını denetim etmeniz daha azca önemlidir.

Her iki düzenleme de oluşabilecek telif hakları ve maliyet paylaşımı kanalıyla mühim gelirler sağlayabilir. Bu yüzden pek oldukça işletme bu modelleri kullanmaya yaklaşıyor, aksi takdirde bu işi yalnızca şirket içi nakit ve kaynaklardan büyütmek ve büyütmek zor olacak.

Bir önceki yazımız olan Bireyler İçin Kredi Kartı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

admin

paykasa