Mobil Ödeme Bozdurmak

Mobil Ödeme Bozdurmak

Mobil Ödeme Bozdurmak

Mobil Ödeme Bozdurmak : Her ay 75 TL gelen cep telefonu faturanız anlam ifade etmeyen yere 80, 85 ya da 90 TL geliyor. Operatörünüzün davet merkezini aramıştınız ve ‘Mobile Ödeme ile …. satın almışsınız’ bilgisi veriliyor. Bu şekilde bir satın alma yaptığınızı hatırlamıyorsunuz. Fakat ödeme iptal edilemiyor. Mobil Ödeme servisini kapattırıp tekrar bu sorundan kurtuluyorsunuz.

Yukarıdaki senaryo kulağa değişik gelse de nerede ise her gün birçoğumuzun yaşamasının olası olduğu bir durum. Şundan dolayı cep telefonlarında Mobil Ödeme özelliği standart olarak açık geliyor.

Satın aldığımız bir ürün ya da hizmetin bedelini GSM operatörünün faturası üstünden Mobil Ödeme altyapısı ile alma fikri teoride güzel. Sadece pratikte yaşadığım bazı problemler sistemde tüketici aleyhine açıkların bulunduğunu düşünmeme yol açtı.

Son aylarda başıma iki kez gelen Mobil Ödeme problemlerinden sonrasında bu mevzuda bir kaç kelam etme gereği duydum. Bilmeyenler için kısa bir informasyon vereyim: Mobil Ödeme cep telefonu faturası üstünden ödeme yapmanızı elde eden bir yöntem. Bu sayede bir şey satın alırken o ürün ya da hizmetin bedeli otomatikman faturanıza yansıyor. Kısaca yararlı bir hizmet. Bilhassa kredi kartı ve benzeri yöntemlerle uğraşmak istemeyenler bu sistemi çoğunlukla kullanıyor.

İki değişik hattımda iki değişik zamanda kızım telefonla oynarken bir halde Mobil Ödeme servisini kullanmış. Elbet burada kullanıcı olarak benim de hatam var. Fakat Mobil Ödeme sisteminde herhangi bir onay mekanizmasının olmaması, tek bir tıklama ile anında faturadan belli bir miktar (benim örneğimde 2 kere 15’er TL, bir kere de 5 TL) düşmesi ve ödemenin iptal edilemiyor olması mühim problemler. Ek olarak bazı art niyetli oyun ve uygulama geliştiricilerin bu açıkları kullanarak haksız kazanç elde ettiğini de düşünüyorum. Mevzuyla ilgili Şikayetvar sitesindeki şikayetleri okuyabilirsiniz.

Mobil Ödeme

Bu şikayetlerden anladığım kadarıyla operatörler olayın bilincinde ve onları aradığınızda Mobil Ödeme’yi derhal kapatıyorlar. Fakat siz bu ödemeyi geri istediğinizde alamayacağınız bilgisini veriyorlar. Hakkaten de bu biçim ödemeler geri ödenmiyor (en azından ben geri almayı başaramadım). Sadece standart olarak açık gelen bir özellik olduğundan her yeni abone ya da bu vaka başına gelmeyen abonelerin bu şekilde bir riski var.

Benzer şikayetleri bazen toplumsal medya da duyuyorum. Yanlışlıkla tıklanan (ki bu biçim yanlışlıklar birazcık uygulama geliştiricinin ya da tasarımcının bilerek yapmış olduğu ufak numaralardan da kaynaklanıyor) bağlantılar ya da uyarı vermeden satmaca eklenen rakamlar insanları mağdur ediyor.

Mobil Ödeme Bozdurma

Bu mevzuyla ilgili bazı önerilerimi de aşağıda sıralıyorum. Gerek operatörler, gerekse sektörü düzenleyen kurum BTK bu mevzuda adımlar atabilir ve hatta atmalıdır:

  • Bu servis standart olarak kapalı gelebilir
  • Mobil Ödeme için ek bir onay mekanizması olmalı. Kredi kartlarında olduğu benzer biçimde SMS onayı iyi olur
  • Data haricinde meydana getirilen Mobil Ödemeler sonradan iptal edilebilmeli.

Bu önerilerim ne kadar dikkate alınır bilemem. Fakat biz kullanıcılar da bazı önlemlerle bu tip sorunların önüne geçebiliriz. Benim ilk önerim derhal şu anda hattınıza tanımlı olan bir Mobil Ödeme var ise iptal etmeniz. Aşağıda 3 operatör için de verdiğim detayları kullanarak anında Mobil Ödeme’yi kapatabilirsiniz.

Mobil ödemeyi iptal etme

Her üç operatörde de standart olarak açık gelen Mobil Ödeme hususi durumunu her birinin davet merkezlerini arayarak kapatabiliyorsunuz. Ek olarak aramayla uğraşmak istemiyorsanız her bir operatör için SMS göndererek bu servisi kapatmanız da mümkün. Doğal olarak lüzumlu bir durumda bu servisi yine açtırmak için de gene bu operatörlerin davet merkezlerini arayabiliyorsunuz.

Vodafone’da Mobil Ödeme kapatma

Vodafone Mobil Ödeme Servisi’ni kapatmak için MOBILODEME KAPAT yazarak 7878’e SMS gönderebiliyorsunuz.

Turkcell’de  Mobil Ödeme kapatma

Turkcell’de MOBILODEME IPTAL yazıp 7777’ye SMS göndermeniz kafi olacaktır.

Türk Telekom Mobil Ödeme kapatma

Türk Telekom’da ise mobil ödeme kapatmak için MOBİLODEME İPTAL yazıp 5555’e SMS göndermek gerekiyor.

Mobil Ödeme mevzusu sıkıntılı bir durum olma yolunda aşama kaydediyor. Operatörler ufak önlemlerle müşterilerinin bu konudaki mağduriyetini giderebilir. Bunu yapana kadar siz her ihtimale karşı bu servisi kapattırırsanız iyi olur. Mağdur olmamak için bu tavsiyemi kulak verin.

Mobil Ödeme Nakit Bozdurma

The post Mobil Ödeme Bozdurmak appeared first on Paykasa Al | Güvenli Ucuz Paykasa Kart Satın al | Paykasa Trend.

Bir önceki yazımız olan Mobil Ödeme Nakit Çevirme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

admin

paykasa