Paykasa 25 Tl yasaklı dönemde pay alımına ilişkin geri adım

Paykasa 25 Tl yasaklı dönemde pay alımına ilişkin geri adım

Paykasa 25 Tl

Paykasa 25 Tl; 13 Temmuz tarihindeki kararın öne sürülen sebebi açıklanmış olduğu günden itibaren kamuoyunda fazlasıyla sorgulanmaya başlanmıştı. Akıllara en oldukca gelen sual ise “SPK içsel data kullanımını özgür mi bırakıyor” oldu. SPK tarafınca 15 Temmuz tarihinde meydana getirilen açıklamada eleştirilerin yersiz bulunduğunu, data suiistimali suçuna dair hükümlerin geçerliliğini koruduğunu, alınan kararın amacının borsada işlem gören şirketlerin hisse geri alım programlarının desteklenmesi ve bu şirketlerin iştirak ve bağlı ortaklıkları tarafınca yapılacak hisse alımlarındaki belirsizliklerin kaldırılması olduğu açıklandı. Keşke bu gerekçeler 13 Temmuz tarihindeki duyuruda da açıklansaydı demek geliyor insanoğlunun içinden.

Paykasa Kart

Piyasa Bozucu Eylemler Tebliği’nin 31 Ağustos’a kadar kural dışı getirilen maddesinde “İhraççılar tarafınca düzenlenen finansal tablo ve raporlar ile bağımsız denetim raporlarının hazırlandığı hesap periyodunun bitimini izleyen günden söz mevzusu tablo ve raporların mevzuata uygun şekilde kamuya duyurulmasına kadar geçen süre içinde, içsel data yada devamlı bilgilere haiz olan kişilerin yada söz mevzusu kişilerin eşleri, evlatları ya da aynı evde yaşadıkları kişilerin ilgili ana para piyasası araçlarında işlem yapmaları piyasa bozucu fiil olarak değerlendirilir” denilmektedir. Kurul 28.05.2014 tarihindeki ve 16/514 sayılı kararıyla Tebliğde geçen “hesap süreci” ifadesi ile “6 aylık ve 12 aylık dönemlerin” kastedildiğini kabul etmiştir.

Paykasa satın al

Bu madde ile “yasaklı” olarak adlandırabileceğimiz dönemde içsel bilgiye erişme olasılığı bulunan kişilerce ilgili hisse piyasasında yapılmış alım-satımlar başkaca bir ispata gerek duyulmaksızın kusurlu eylem olarak kabul edilmiştir. Kısaca içsel bilgiye erişimi olabilecek kişiler yasaklı dönemde ilgili firmanın paylarını borsada alıp satarlarsa, bu işlemlerin herhangi bir içsel bilgiye dayanıp dayanmadığına bakılmaksızın para cezası ile cezalandırılacaklardır. Elde edilmiş menfaatin iki katından azca olmamak kaydıyla uygulanacak para cezasının alt sınırı 2018 yılı için 30.961 TL, üst sınırı ise 774.736 TL’dir. Bu düzenlemenin data suiistimaline karşı yapıldığı oldukca açıktır; şu sebeple ilgili maddenin başlığı “içsel data yada devamlı bilgilere ilişkin piyasa bozucu eylemler” olarak belirlenmiştir.

Ucuz Paykwik : https://kartevi.com/paykwik/

Dikkatinizi çekmek isterim ki SPK 13 Temmuz 2018 tarihinde almış olduğu kararla yalnız yasaklı dönemde yapılacak alımlara kural dışı getirmiştir. Kısaca yasaklı dönemde Tebliğde sayılan kişiler hisse satarsa piyasa bozucu fiil gerçekleştirmiş olacaktır. Bence en oldukca tartışılması ihtiyaç duyulan mevzu SPK’nın bir düzenlemeyi tek taraflı olarak ortadan kaldırıyor olmasıdır. Bu tür uygulamalar devletin piyasaya müdahalesi anlamına gelir. SPK tarafınca meydana getirilen açıklamada 13 Temmuz tarihinde alınan kararla şirketlerin paylarının ve yatırımcılarının desteklenmesi amaçlanmıştır denmektedir. Düzenleyiciler tarafınca piyasaları destekleme amaçlı alınan kararlar hepimiz tarafınca kabul görmeli ve piyasalardaki itimat duygusunu zedelememelidir.

http://paykasatrend.com

Paykasa

 

 

The post Paykasa 25 Tl yasaklı dönemde hisse alımına ilişkin geri adım appeared first on Paykasa Al | Güvenli Ucuz Paykasa Kart Satın al | Paykasa Trend.

Bir önceki yazımız olan Paykasa Kart KDV oranı yükseltilmemelidir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

admin

paykasa