Paykasa Sanal Kart Kullanmak Güvenli Mi ?

Paykasa Sanal Kart Kullanmak Güvenli Mi ?

Paykasa sanal kart internet alış verişlerinde kullanılan ödeme seçeneklerinden bazıları bankalar aracılığıyla satıcı hesabına yapılan havale yöntemi, sanal pos veya kredi kartı formları ile ödeme yöntemi, taşıyıcı firmalar aracılığıyla ürünün veya hizmetin teslimi anında yapılan ödeme yöntemi ve ön ödemeli sanal kartlar aracılığıyla yapılan ödeme yöntemleridir.

İnternet ticareti esnasında güvenli bir şekilde ödeme yapılabilen ödeme yöntemi paykasa kart kullanımı bu yöntemler arasında kişisel bilgilerin güvenliği bakımından en güvenilirlerinden biri olarak dikkat çekmektedir. Belirlenen tutarlarda ön ödemeli olarak satın alınan paykasa oluşturduğu 16 haneli kredi kartı sistemi ile tek kullanımlık güvenli bir ödeme sistemidir.

Paykasa Sanal Kart Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

İnternet üzerinden alım veya satım yapan kişi veya kuruluşların uyması gereken kurallar yasalar çerçevesince belirlenmiş olup e-ticaret yapan her iki tarafın dikkat etmesi gereken en önemli hususları barındırmaktadır. Ön ödemeli sanal kart alırken de alıcının dikkat etmesi gereken noktalar mevcuttur. Sanal kartın alınacağı internet sitesinin güvenilirliği, teknik alt yapısı, müşteri iletişimi, soru, sorun, görüş ve önerilere ne derece açık ve hızlı çözümler sunabildiği bunlardan bazıları olarak öne çıkmaktadır. Bu sanal kartların gerektiğinde kolayca bozdurulabilir olması da dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Paykasa bozdurma işlemi sistem tarafından belirlenen en güncel kur üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Paykasa Alışverişte Ne Kadar Güvenli

Ülkemizde e-ticaret hukuksal güvenceler altına alınmış ve taraflara belli başlı yükümlülükler yüklemiştir. Bu kanunlar çizgisinde yapılan ticaret işlemleri en az yüz yüze satışlarda olduğu kadar güvenlidir. Dikkat edilmesi gereken noktalar göze alındığında bu ticaret yöntemi gönül rahatlığı ile tercih edilebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus alış verişte kullanılacak ödeme yönteminin seçimidir. Bunun yanında alış veriş için kullanılan kişisel bilgisayarların, mobil cihazların güvenliği, kötü niyetli kişiler ve yazılımlara karşı oluşturulan koruma yöntemlerine de dikkat etmek mümkün olduğunca güncel tutmak gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki internet korsanları çok çeşitli yöntemlerle kişisel bilgilerinizi çalabileceği gibi, hesap numaralarınızı ve kredi kartı bilgilerinizide çalabilmektedir. Sizden habersiz bilgisayar veya mobil cihazınıza yüklenecek bir yazılımla klavye üzerinden girilen her türlü kişisel bilgi, kredi kartı numarası ve şifreler kayıt altına alınıp bu yazılımı kullanan internet korsanların eline ulaştırılabilmektedir. Bunu önlemek için kişisel bilgisayarların güvenli bir şekilde kullanılması ve tanınmayan kişi ve mekanlarda bilgisayarlara önemli bilgilerin girilmemesi gerekmektedir.

Sanal Kart Kullanmanın Avantajı Nedir

E-ticaret işlemlerinde kullanılan ödeme yöntemleri kötü niyetli kişi veya oluşumlar nedeniyle zaman zaman belli başlı bazı riskler oluşturabilmektedir. Bu riskler den en önemlisi kredi kartıyla yapılan ödemelerde kart’ın kullanılabilir bütün limitinin kötü niyetli kullanıcıların amaçlarına hizmet edebilir olmasıdır. Belirlenen tutarlarda satın alınabilecek ön ödemeli paykasa sanal kartlar ile bu risk minimuma indirilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Komisyonsuz Paykasa Bozdurmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

admin

paykasa